İddia: Yunan Sahil Güvenliği, 9 göçmeni denize atarak ölümüne yol açtı

T24 Dış Haberler

Görgü tanıkları, Yunan sahil güvenliğinin Akdeniz’de üç yıllık bir süre içinde düzinelerce göçmenin ölümüne yol açtığını, bunlardan dokuzunun kasıtlı olarak suya atıldığını iddia etti. 

Yunan sahil güvenliği iddiaları reddetti. 

Yunan hükümeti uzun süredir göçmenleri zorla geri göndermekle ve uluslararası hukuka göre yasa dışı hareket etmekle suçlanıyor. 

Eylül 2021’de Sisam adasına ayak bastıktan sonra Yunan yetkililer tarafından avlandığını söyleyen Kamerunlu bir göçmen, BBC’ye şiddete uğradıklarını, başından çok sayıda darbe aldığını ve can yeleği olmadan denize atıldıklarını ifade etti. 

Somali’den başka bir göçmen BBC’ye, Mart 2021’de Sakız adasına vardığında Yunan ordusu tarafından yakalanıp Yunan sahil güvenliğine teslim edildiğini, sahil güvenliğin kendisini suya atmadan önce ellerini arkadan bağladığını söyledi. 

Ellerini çözmeden önce sırt üstü süzülerek hayatta kalmayı başardığını, ancak denizin çok dalgalı olduğunu ve kendisiyle birlikte denize atılan üç kişinin öldüğünü anlatan göçmen, karaya çıkmayı başardığını ve Türk sahil güvenliği tarafından fark edildiğini anlattı. 

Eylül 2022’de en yüksek can kaybının yaşandığı olay, 85 göçmeni taşıyan teknede Yunanistan’ın Rodos adası yakınlarında meydana geldi.

Suriye’den gelen Mohamed, yardım için Yunan sahil güvenliğini aradıklarını, onların onları başka bir tekneye yüklediğini, Türk karasularına geri götürdüğünü ve cankurtaran botlarına bindirdiklerini anlattı.

Mohamed, Hemen batmaya başladık, gördüler. Çığlıklarımızı duydular ama yine de bizi terk ettiler. Sabaha karşı 7-8 çocuk ölmüştü” diye konuştu. 

İnsan hakları grupları, Avrupa’da sığınma talebinde bulunan binlerce kişinin yasa dışı bir şekilde Yunanistan’dan Türkiye’ye geri gönderildiğini ve uluslararası ve AB hukukunda güvence altına alınan sığınma talebinde bulunma haklarının engellendiğini iddia etti. 

Samos adasında bir araştırmacı gazeteci, Yunan özel kuvvetlerinin bir üyesiyle flört uygulaması Tinder aracılığıyla sohbet etmeye başladığını ve bir göçmen teknesi ihbarı alındığında teknenin geri püskürtüldüğünü, talimatın bakanlığın kendisinden geldiğini söylediğini ifade etti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir